Sayfalar

19 Ağustos 2011 Cuma

yalandan da olsa

Biraz ironik oldu sanırım özlemek eylemi. Şaşırtıcı, mutluluk veren ufacık bir sürpriz gibi…

Öğle vakti birden bulutlar kaplar gökyüzünü karartır etrafı. Yağmur başlar. Dün de başlamıştır yağmur. Aylar sonra baza altından alınmış bir yağmurluk bulur el, sırt çantasının içinde.

Radyo da çıkar eski bir şarkı. Çeker alır belirli resimleri hafızanın en ücra köşelerinden. Asla durmaz, asla durdurulamaz. Resimler belirli resimlerdir ama çeşitlidirler aynı zamanda. Birbirlerinden bağımsızdırlar. Farklı zamanlardaki farklı duyguları farklı durumları farklı olayları anlatır. Belki biri on beş sene öncesinin resmidir. Çığlıklar içinde kocaman iki insan vardır o resmin içinde. Belki biri beş sene öncesinin resmidir. İçleri gülümseyen yemyeşil bir çift gözün resmidir. Belki de biri beş gün öncesinin resmidir. İçtiği rakıdan içi kalkan birisinin resmidir.

Yağmurluğu bulan el durmaz, gezinir radyo istasyonlarının üzerinde. Bulur o eski şarkıyı. Belki o da beş sene öncesinin şarkısıdır. Belki de on beş.

Günler geçmiş hunharca, minik kahramanımız artık minik bir kahraman değilmiş. Küçülmüş, ufalmış. Cüce olmuş, hem de yenik bir cüce. Onu zorla bir ejderha ile savaşmaya göndermişler. Ejderhayı bulmayı çalışırken yolunu kesmiş çakallar. Almışlar cebinden bütün parasını, belindeki kılıcını da. Üzerindeki zırhı bırakmışlar ve tabancasını bırakmışlar. Yenik cüce geri dönemezmiş, yoluna devam etmiş. Kendisine anlatılana bire bir benzeyen şaşalı bir kale görmüş. İçeri girmiş. Her odaya bakınmış. En alt katlardaki mahzenlere bile bakmış. Son bir oda kalmış kalenin bir kulesinde bakmadığı. İçeri girmiş. Göl manzaralı bir oda imiş burası. Zırhını çıkarmış. Çünkü ejderhanın ateşten nefesi sönmüş. Çünkü ejderha göl manzarasına karşı kendisine bir sofra kurmuş, önünde rakı ve peynir. Cüce, biraz da merakla, masadaki diğer boş sandalyeye oturmuş. Masanın üzerinde resimler varmış. Resimlerin birinde mutlu bir aile varmış. Resimlerin bir diğerinde bir prenses varmış ejderhanın gözlerini yaşartan. Son resimde ise tanıdık biri varmış, bir kahraman.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder